You are here:   Committees > Current Committees > 2014 - Onwards
Register   |  Login

Council

The Council is responsible for approving the overall policy framework including the budget and retains responsibility for regulatory functions (most of which it will delegate to committees operating within the ‘Constitutional’ arm of the decision-making structure. The Council will also have a key role in holding the executive to account.
11 June 2014 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
24 May 201618:3019:05Council ChamberScheduled
14 June 201618:0018:43Council ChamberScheduled
19 July 201618:0019:22Council ChamberScheduled
18 October 201618:0019:45Council ChamberScheduled
06 December 201618:0018:31Council ChamberScheduled
17 January 201718:0018:56Council ChamberScheduled
07 March 201718:0019:26Council ChamberScheduled
04 April 201718:0018:44Council ChamberScheduled
16 May 201718:0000:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 8, Displaying items 1 to 10 of 73 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Babu Bawa OBE Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Bill Cherrington Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Elaine Costigan Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Zahoor Ahmed Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Keith Allcock Member 09/07/2015 - current
Labour
Councillor Peter Allen Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Lorraine Ashman Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Kerrie Carmichael Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Bawa Dhallu Member 11/06/2014 - current
Labour
Councillor Maria Crompton Member 11/06/2014 - current

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.