You are here:   Committees > 2014 - current
  |  Login

Governance and Constitution Review Committee

04 April 2018 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12 April 201814:00TBCCommittee Room 2Scheduled
22 June 202112:30TBCCouncil ChamberScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Wasim Ali Member 22/05/2019 - current
Labour
Councillor Maria Crompton Member 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor William Gill Member 03/06/2021 - current
Labour
Councillor Danny Millard Member 03/06/2021 - current
Labour
Councillor Iqbal Padda Member 03/06/2021 - current
Labour
Councillor Karen Simms Member 03/06/2021 - current
Labour
Councillor Rajbir Singh Chair 26/01/2021 - current
Labour
Councillor Jackie Taylor Member 03/06/2021 - current

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.