You are here:   Committees > 2014 - current
  |  Login

Cabinet Petitions Committee

02 September 2014 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
18 December 201917:3018:10Annexe 2Scheduled
29 January 202017:0017:26Committee Room 2Scheduled
26 February 202017:0017:26Annexe 2Scheduled
16 September 202017:0017:33Online Virtual MeetingScheduled
21 October 202017:0017:08Online Virtual MeetingScheduled
20 January 202117:00TBCOnline virtual meetingScheduled 
24 February 202117:00TBCOnline virtual meetingScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Wasim Ali Cabinet Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Keith Allcock Cabinet Member 16/07/2020 - current
Labour
Councillor Maria Crompton Cabinet Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Danny Millard Cabinet Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Iqbal Padda Cabinet Member 16/07/2020 - current
Labour
Councillor Farut Shaeen Cabinet Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Rajbir Singh Cabinet Member 16/07/2020 - current
Labour
Councillor Jackie Taylor Cabinet Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Joyce Underhill Cabinet Member 21/05/2019 - current
Vacancy  

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.