You are here:   Committees > 2014 - current
  |  Login

Emergency Committee

11 June 2014 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Terms of Reference

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
18 March 202016:0016:56Council ChamberScheduled
23 March 202015:0015:17Council ChamberScheduled
25 March 202016:0016:14Council ChamberScheduled
22 April 202014:1415:10Council ChamberScheduled
06 May 202014:3015:02Online Virtual MeetingScheduled
27 May 202013:0014:34Online Virtual MeetingScheduled
24 June 202015:3016:10Online Virtual MeetingScheduled
22 July 202014:00TBCOnline Virtual MeetingScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Wasim Ali Vice-Chair 05/06/2019 - current
Labour
Councillor Maria Crompton Member 05/06/2019 - current
Labour
Councillor Joanne Hadley Member 05/06/2018 - current
Labour
Councillor Danny Millard Member 17/03/2020 - current
Labour
Councillor Farut Shaeen Member 17/03/2020 - current
Labour
Councillor Rajbir Singh Scrutiny Board Chair 28/05/2020 - current
Vacancy  

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.